Szczepionki przeciw grypie stosowane w naszym kraju są inaktywowane. To znaczy, że pacjentom podawane są martwe, rozbite na fragmenty wirusy grypy, które nie są w stanie wywołać infekcji.
Natomiast najczęstsze reakcje poszczepienne występujące po podaniu szczepionki mogą imitować objawy grypy i sugerować zachorowanie. Do najczęstszych objawów należą: bolesność i zaczerwienienie w miejscu zastrzyku. Rzadziej występują krótkotrwałe i łagodne objawy ogólne tj. gorączka, ból głowy, ból mieści, które mogą trwać 1-3 dni.
Podstawowym celem szczepienia jest jednak wzmocnienie układu odpornościowego poprzez „nauczenie” organizmu, jak walczyć z wirusem.
Nie jest powszechnie przyjętym fakt, że celem szczepień nie jest tylko uniknięcie zachorowania, ale przede wszystkim uniknięcie poważnych powikłań. Chodzi między innymi o zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia neurologiczne. Szacuje się, że skuteczność szczepionki przeciwko grypie jest na poziomie 70-90 %, co stawia ją w pozycji najskuteczniejszego sposobu zmniejszenia zapadalności i występowania powikłań.
Źródło: Program edukacji zdrowotnej i szczepień ochronnych przeciw grypie w populacji MOF Poznania (Poznań, kwiecień 2018)