fbpx

Najczęściej zadawane pytania

1. Jaki jest koszt uczestnictwa w programie?
Uczestnictwo w Programie i skorzystanie ze szczepienia przeciwko grypie jest całkowicie bezpłatne.
2. Ile razy mogę skorzystać ze szczepień ochronnych przeciwko grypie w ramach programu?

Jedna osoba może skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie wielokrotnie w ciągu trzech lat realizacji programu. Zalecane jest kontynuowanie szczepień w kolejnych sezonach z uwagi na efekt profilaktyczny i utrzymanie odporności na zachorowania lub zmniejszenie ryzyka powikłań pogrypowych.

3. Czy są jakieś wymagania co do miejsca zameldowania lub zamieszkania?
By skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie w ramach Programu należy mieszkać lub pracować na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania tj. na terenie Miasta Poznania lub na obszarze gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń. Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem lub Tarnowo Podgórne. Nie ma konieczności formalnego zameldowania w ww. gminach.
4. Do kogo jest skierowany Program szczepień? W jakim powinienem być wieku by móc skorzystać ze szczepień?

Program skierowany jest do osób w wieku 50-64 lata z terenu MOF Poznania oraz osób w wieku aktywności zawodowej (25-64 lata) z wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz NIZP-PZH grup ryzyka zachorowań na grypę, tj. osoby kontaktujące się w pracy z dużą liczbą ludzi.

Do grup ryzyka zachorowań na grypę zaliczyć można:
• pracowników ochrony zdrowia;
• urzędników (urzędów miast i gmin, urzędów skarbowych, celnych, ZUS i in.);
• pracowników handlu;
• pracowników transportu (m.in. pracowników kolei czy firm komunikacji publicznej);
• pracowników oświaty i uczelni wyższych.

Uczestnictwo w programie i skorzystanie ze szczepień przeciwko grypie jest całkowicie bezpłatne.

5. Jak mogę skorzystać z Programu? Gdzie się zgłosić?

Sprawdzić czy spełniasz kryteria uczestnictwa w Programie wymienione w Kroku 1 na stronie głównej. Jeśli spełniasz wymagania programu zgłoś się do jednego z punktów szczepień na terenie Metropolii Poznań.

6. Jaka szczepionka przeciw grypie będzie podawana pacjentom w ramach Programu?

Na sezon jesienno-zimowy 2022/2023 przewidziano realizację szczepień przeciw grypie przy wykorzystaniu trójwalentnej szczepionki Vaxigrip tetra. Szczepionka Vaxigrip tetra jest wskazana do zapobiegania grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – WHO (dla Półkuli Północnej) oraz z zaleceniami Unii Europejskiej.