Na sezon jesienno-zimowy 2021/2022 przewidziano realizację szczepień przeciw grypie przy wykorzystaniu czterowalentnej szczepionki Influvax. Szczepionka Influvax jest wskazana do zapobiegania grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – WHO (dla Półkuli Północnej) oraz z zaleceniami Unii Europejskiej.
Lata 2019-2022. Okres trwania Programu to 36 miesięcy.
Realizacja programu jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).
Program stanowi element tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). ZIT to nowa forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie mogą realizować wspólne cele i wskazują przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Taka formuła umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów i przekłada się na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć (Dowiedz się więcej o mechanizmie ZIT).
Celem głównym programu jest zwiększenie świadomości z zakresu profilaktyki grypy oraz zwiększenie poziomu wyszczepialności przeciwko grypie wśród mieszkańców MOF Poznania.
Program ma status Regionalnego Programu Zdrowotnego (RPZ) i uzyskał opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Program jest realizowany w ramach projektu unijnego pt. „Profilaktyczny program szczepień przeciwko grypie w Metropolii Poznań”, dofinansowanego ze środków poddziałania 6.6.2 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne w ramach ZIT dla MOF Poznania (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020).
Cele szczegółowe Programu:
Oczekiwane efekty realizacji Programu:
Unikalny charakter programu, którym jest jego wartość edukacyjna spowoduje nie tylko zwiększenie wiedzy wśród uczestników programu na temat profilaktyki grypy (m.in. mieszkańców, pracodawców i profesjonalistów) ale i spowoduje zachęcenie przez uczestników programu do szczepień również najbliższej rodziny i przyjaciół.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego – w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020