Dlaczego grypa jest niebezpieczna?
Grypie towarzyszą silne objawy:
Na początku choroby wynosi 39-41 °C; przy łagodnym przebiegu choroby temperatura spada od 3-5 dnia choroby, czemu towarzyszy obfite pocenie się; jeśli gorączka na krótki czas obniża się, a później szybko podwyższa, może to wskazywać na pojawienie się nadkażenia bakteryjnego.
Towarzyszą najczęściej wzrostowi temperatury ciała podczas rozwoju i przebiegu infekcji.
Mogą być bardzo silne (charakterystyczne „łamanie w kościach”), często dotyczą tych części ciała, które w przeszłości ulegały urazom.
Pojawia się na początku choroby z dużą intensywnością; może towarzyszyć mu ból oczu (także bolesność uciskowa gałek ocznych) oraz światłowstręt; przechodzi stopniowo w obniżenie sprawności psychoruchowej i senność.
Może trwać jeszcze przez okres od 2 do 3 tygodni od ustąpienia infekcji.
Reakcja organizmu mobilizująca układ odpornościowy.
Objawy grypy pojawiają się gwałtownie i już od swojego pojawienia się są ostre w przeciwieństwie do przeziębienia, gdzie objawy pojawiają się stopniowo i także stopniowo przybierają na sile. Grypie również nie zawsze towarzyszy nieżyt nosa, który zawsze występuje przy przeziębieniu.
Przeziębienie zazwyczaj jest związane z infekcją bakteryjną. Grypa jest natomiast chorobą wirusową. Nie należy więc stosować w jej przypadku antybiotyków, które nie są w stanie zwalczyć wirusa.
Powikłania grypy występują zwykle wśród niemowląt, małych dzieci, osób starszych a także wśród pozostałych osób obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.
Powikłania pojawić się mogą także u ludzi na co dzień zdrowych w przypadku niewłaściwego leczenia lub jego braku.
Wśród groźnych dla życia i zdrowia powikłań grypy mogą znaleźć się:
Spośród tych powikłań największe zagrożenie stanowią schorzenia dotyczące układu oddechowego i krążenia
Dane WHO wskazują, że co roku na grypę choruje około 5-10% osób dorosłych i 20-30% dzieci na świecie.
Corocznie zachorowania na grypę są przyczyną około 3 – 5 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych i około 250 000 do 500 000 zgonów.
Szczepienia ochronne przeciwko grypie są rekomendowane przez wiele instytucji, w tym Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP – Advisory Committee on Immunization Practices) przy WHO oraz Amerykańską Akademię Pediatrii. Skuteczność szczepienia uwarunkowana jest składem szczepionki oraz wiekiem i poziomem immunokompetencji osoby szczepionej. Co roku inny szczep wirusa wywołuje zachorowania. Jest to spowodowane dużą zmiennością genetyczną wirusa. Z tego powodu konieczne jest coroczne ponawianie szczepień ochronnych preparatem o innym składzie, dostosowanym do prognozowanego szczepu wirusa na dany sezon epidemiczny.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi (Dz.U. 2010 nr 180 poz. 1215) szczepienia przeciw grypie należą do kategorii szczepień ochronnych zalecanych.
Na sezon jesienno-zimowy 2022/2023 przewidziano realizację szczepień przeciw grypie przy wykorzystaniu trójwalentnej szczepionki Vaxigrip tetra. Szczepionka Vaxigrip tetra jest wskazana do zapobiegania grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – WHO (dla Półkuli Północnej) oraz z zaleceniami Unii Europejskiej.
Źródło: Program edukacji zdrowotnej i szczepień ochronnych przeciw grypie w populacji MOF Poznania (Poznań, kwiecień 2018).
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego – w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020