| Obalanie mitów

Obalamy mit: Grypę wywołuje wychłodzenie organizmu

Przychodzi jesień, my ubieramy się zbyt lekko, a do tego zimny wiatr i deszcz. Gdy tak wymarzniemy na przystanku w oczekiwaniu na autobus lub tramwaj boimy się chorobowych konsekwencji.

Przychodzi jesień, my ubieramy się zbyt lekko, a do tego zimny wiatr i deszcz. Gdy tak wymarzniemy na przystanku w oczekiwaniu na autobus lub tramwaj boimy się chorobowych konsekwencji.

Zimno i wychłodzenie w powszechnej opinii nierzadko są posądzane o wywoływanie stanu przeziębienia oraz grypy. Prawda jest jednak taka, że wychłodzenie organizmu nie może spowodować zachorowania na grypę. Chorobę wywołuje bowiem jedynie zarażenie wirusem grypy.

Prawdą jest jednak, że wirus grypy jest wyjątkowo zimnolubny i korzystne dla rozprzestrzeniania się wirusa są niska temperatura i wysoka wilgotność. Z tego powodu wzrost zachorowań następuje w miesiącach jesiennych i zimowych. W temperaturze 0° C wirus przeżywa ponad 30 dni, a w lodzie wykazuje niemal nieograniczoną przeżywalność. Jeśli chodzi o temperatury letnie, to w 20 °C wirus przyschnięty do powierzchni może przetrwać do ośmiu godzin. Natomiast umieszczony w wilgotnym środowisku (ekskrementy, tkanki padłych zwierząt, woda) może przetrwać co najmniej cztery dni (22° C).

Ciekawy może być fakt, że na grypę chorują także mieszkańcy tropików. Jednak w ciepłych strefach klimatycznych choroba występuje całorocznie, a nie tak jak w Polsce szczególnie w okresach jesienno-letnich (tzw. sezon grypowy).

Źródło: Program edukacji zdrowotnej i szczepień ochronnych przeciw grypie w populacji MOF Poznania (Poznań, kwiecień 2018)

7 Replies to “Obalamy mit: Grypę wywołuje wychłodzenie organizmu”

 1. Themnific pisze:

  Etiam sit amet risus nec ipsum consectetur vulputate. Nunc mattis scelerisque leo, iaculis posuere velit maximus nec. Morbi congue eu mauris in tempor. Nulla quis egestas sapien. Morbi egestas neque sed ante eleifend, et mollis lorem sodales. Quisque posuere libero porta est dapibus, eget tincidunt lectus ultrices. Aliquam fermentum dolor libero, in pellentesque felis ullamcorper in. Morbi id feugiat dui, sed lacinia odio. Etiam varius feugiat ex, quis venenatis elit vulputate ac. Etiam vitae justo pretium, finibus elit at, venenatis augue.

  • Themnific pisze:

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam velit odio, vulputate eu luctus id, ultricies sit amet leo. Donec suscipit elit nisl, nec rhoncus justo sollicitudin vel. Integer consequat ligula eget lacus pulvinar, nec rutrum lorem efficitur. Donec nec tincidunt enim, in efficitur elit.

 2. admin pisze:

  Visitor Rating: 80%

 3. Anonim pisze:

  Visitor Rating: 95%

 4. Anonim pisze:

  Visitor Rating: 79%

 5. Anonim pisze:

  Visitor Rating: 99%

 6. Anonim pisze:

  Visitor Rating: 44%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego – w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020

Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Samorząd Województwa Wielkopolskiego Unia Europejska